"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Neyi Neden Yapar?

Seo çalışmalarında kalıcı bir başarı yakalamak amacı güderiz. Seo çalışmasını diğer pazarlama yöntemlerinden  ayıranen önemli farkı da kalıcılığının ve etkisinin daha fazla olabilmesidir. Bu durumda yapmamız gereken şey Google tarafından yapılan algoritma değişikliklerinden en az zararla kurtulmak ve hatta bu değişikliklerden fayda sağlamak olmalı.

En başından beri aslında temel mantık değişmiş değil. Bu da kullanıcılara aradığını rahatça bulabileceği siteleri göstermektir. Algoritma bunu sağlayacak olan formülden başka bir şey değildir. Peki Google algoritmadaki değişiklikleri neden yapar? Neyi neden önemser? Bu sorunun cevabını aktif olarak düşünmek ve bir algoritma değişikliği yapılmadan önce buna hazırlanmak birçok açıdan ciddi faydalar sağlayacaktır.

Google Kullanıcı Memnuniyetini Önemser
Sitenize giren kullanıcının memnun olarak sitenizi terk etmesi önemlidir. Sitenizin açılış hızı, içerik kalitesi ve çeşitliliği, tasarımı, sitenizde geçirilen süre, hemen çıkma oranları, sosyal medya paylaşımları vs. gibi bir çok değişken sıralama algoritmasında kendisine yer buluyor. Önemli olan kullanıcıyı memnun etmiş olmaktır. Az önce bahsettiğimiz bazı temel unsurlar günümüzde sıralama sonuçlarını etkiliyorsa bunun güncel trendlerle de alakası vardır. Örneğin internet sitenizin mobil uyumlu olup olmaması -en azından resmi olarak- sıralama sonuçlarını etkilemiyordu. Kısa bir süre önce bilindiği üzere bu durum sıralamayı etkileyen unsurlardan biri haline geldi. Mobil uyumlu sitelerin sıralama sonuçlarında daha önce çıkması gerekliliğini zaten çok daha önceden beri tahmin edebilmeli ve buna göre hazırlık yapabilmeliydi site yöneticileri. Çığ gibi büyüyen mobil kullanım oranlarının, algoritma değişikliklerinin tetikçisi olacağı zaten açıktı. Gelecekte de bunun gibi kullanıcı odaklı algoritma güncellemeri olmaya devam edecektir. Zaten google’nin gücü yeni teknolojilere çok çabuk adapte olabilmesi ve kullanıcı memnuniyetini çok üst seviyede sağlayabilmesinden kaynaklanıyor.

Google Kullanıcı Güvenliğini Önemser
Kullanıcıları memnun etmenin dışında güvenliklerini de sağlamak Google için önemli. Sürekli virüs barındıran sitelere yönlendiren bir arama motorunu kimse kullanmazdı. Girdiğiniz bir site sizi %100 memnun edebilir. Fakat arkaplanda bilgisayarınıza bir virüs bırakıyorsa bu ciddi bir problemdir. İşin kötüsü bunu sizin ruhunuz bile duymayacaktır ilk etapta. Yakın zamanda https:// protokolünü kullanan sitelere sıralamalarda öncelik tanınacağına dair yapılan güncelleme de bunun bir işaretçisi. Sitenizi siber suçlulardan korumak ve kullanıcı güvenliğini sağlamak zorundayız. Sitelerimiz kullanıcı güvenliği ile alakalı olarak Gizlilik Politikası sayfası yayınlamalı ve ne tür bilgileri takip ettiğimizi şeffaf şekilde belirtmeliyiz.

Google Manipülasyonları Sevmez
Gerçekçi olmak gerekirse piyasada şu an yapılmakta olan seo çalışmalarının büyük çoğunluğu bir çeşit manipülasyon olarak değerlendirilebilir. Seo teknikleri olan anlatılan backlink edinme yollarının hemen hemen tamamı bu şekildedir. Tanıtım yazısı paketleri, seo paketleri, organik hit programları vb. bir çok yöntem sitenize zarar verebilir. Bunların hepsi bir dönem işe yaramış yöntemlerdi. Şu an hala bu tarzda olmasına rağmen işe yarayan yöntemler var. Bunlar da zamanla, çeşitli algoritma güncellemeleriyle tarihe karışacak. En iyisi en baştan temiz çalışmaktır. Kalıcılığın anahtarı budur. Şu an işe yarıyor diye illegal bir yöntem izlerseniz, bir sonraki algoritma güncellemesinde ah vah diyenlerden olabilirsiniz.

Örneğin organik hit programlarını ele alalım. Belirli bir anahtar kelime Google’de aranız, sizin siteniz bulunur ve ziyaretçi oraya sokulur. Bu sayede ziyaretçiler o aramayla ilgili sizin sitenizi tercih etmiş gibi görünürler ve sitenizi sıralamada yükseltirler. Şu an bu yöntem işe yarıyor mu? Cevabı aşağıdakileri okuduktan sonra siz verin:

1- İstatistiksel Mantıksızlık: Bir kelimemiz olsun ve aranma hacmi aylık 15bin olsun. Bu da günlük ortalama 500 aranma demektir. Sizin siteniz de 3. sayfanın ortalarında ve siz organik hit programıyla günlük 1000 kişi yolluyorsunuz. Öncelike aşırı derecede bir arama hacmi artışı ortaya çıkıyor. Normalde 15bin aylık aranma sayısı bir anda 45bine fırlayacak. Bu fırlamada ne hikmetse ilk sayfadaki siteler hiç ziyaretçi alamazken 3. sayfadaki sizin siteniz bütün hiti çekecek? Hmmm, peki. Rakamlara fazla takılmayın, buradaki hacim oranlarını biraz hesap kitap yaparak daha mantıklı hale getirebilirsiniz ama her halukarda en ufak bir artıştan dahi önce 1. sırada olan site fayda görmeli, aksi halde bir gariplik olduğunu Google anlayacaktır.

2- Arama Düğmesine Tıklanmaması: Bu programlar bir kullanıcının yaptığı şekilde arama yapmazlar. Google anasayfasındaki arama düğmesine tıklanarak arama yapılıp yapılmadığını tespit eden bir yazılıma sahip. Buradan suni bir arama olup olmadığını anlayabilir.

3- Fare Hareketleri: Arama sonuç sayfasında onmouseover() fonksiyonuyla orada çıkan sonuçlardan hiçbirine tıklamasanız dahi, farenizle üzerinden geçip geçmediğiniz takip ediliyor. Organik hit programları fare hareketlerini simüle edemezler, yani google bir fare yordamıyla değil bir yazılımla linke tıklandığını anlayacak teknolojiye sahip.

Bu 3 madde organik hit programlarının eskisi gibi etkin şekilde işe yaramayacağının sadece birkaç göstergesi. Liste daha da uzatılabilirdi.

Google Parayı Sever (: – Ticari Gerekçeler
Google da netice olarak ticari düşünen bir yapı. Gelirlerinin %98 gibi büyük bir parçasının da Adwords programından sağladığının söylendiği düşünülecek olursa seo çalışmalarından pek de memnun olmadığı aşikardır. Seo kriterleri arasında en çok öne çıkanlardan birisi içerik kalitesi, özgünlük ve güncelliktir. Fakat kurumsal bir site ve içeriğinin ne olduğu dünyanın her yerinde 3 aşağı 5 yukarı belli olan bir hizmetle ilgili ne kadar çok özgün veya güncel içerik üretebilirsiniz? Bu durumu ne kadar sürdürebilirsiniz? Mecburen bir noktadan sonra manipülatif çalışmalar devreye girecek ve bu kez de ceza alma riskiniz doğacaktır. Kurumsal, ürün ve hizmet satan siteleri açık şekilde Adwords programına zorlayan bir yapı olduğunu söylemek yalan olmaz. Dolasıyla bu tip sitelerde seo çalışmaları yaparken çok daha dikkatli olmak gerekir.

Kullanıcı odaklı olun, kullanıcılarınızın güvenliğini sağlayın, manipülasyon yapmaya çalışmayın, ticari sitelerde çalışırken iki kat dikkatli olun. En önemlisi teknolojileri takip edip gelecekte gerçekleşebilecek güncellemelere bugünden kendinizi hazırlayın.

Sitedeki ilk yazıları genel mantığı anlatmak amacıyla yazıdığım için uygulamalı detaylara girmemeye çalıştım. İnşallah temel bilgiler noktasında faydalı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir