"Enter"a basıp içeriğe geçin

WordPress Sitem Çok Yavaşladı! Çözümü Burada

Konuyla ilgili size kendi hikayemi anlatacağım. İnşallah siz de probleminizi bu yazı sayesinde çözersiniz. WordPress malum en çok kullanılan scriptlerden birisi. Ben de sitelerimin büyük bir çoğunluğunda bu alt yapıyı kullanıyorum. Geçtiğimiz günlerde sitelerimden birisi, benim herhangi bir değişiklik yapmamış olmama rağmen, aşırı şekilde yavaşladı. Öyle ki bir sayfanın açılması 10-15 saniye sürüyordu. Önce bildiğim şeyleri uyguladım, olmayınca uzun süre çözümü ile ilgili araştırma yaptım ama denediğim hiçbir şey işe yaramadı. Onlardan bazıları şunlar (belki sizin için işe yarayabilir):

 • Sitenizde yüklü olan tüm eklentileri pasif hale getirip site hızınızı tekrar kontrol edin. Eğer düzelirse eklentileri tek tek aktif hale getirerek her seferinde hızı kontrol edin. Problemli eklentiyi tespit edin ve kaldırın. Çok önemli bir işleve sahipse bir benzerini kullanmayı deneyin.
 • Temanızı değiştirin. Bazı temalar gereksiz php kodlar içerebiliyor ve bu sitenizi yavaşlatıyor olabilir.
 • Hosting yöneticinizle iletişime geçin. Sitenizin hiti yüksek olmasına rağmen sıradan bir hostingde yayın yapıyorsanız sorun bu olabilir. Ziyaretçi sayınız yükseldikçe kullandığınız kaynak artacaktır ve dolayısıyla bu durum sitenizin çok yavaşlamasına sebep olabilir.
 • Önbellek eklentileri kurmayı deneyin. WP Super Cache, Quick Cache veya bunlara benzer eklentiler sitenizin derdine derman olabilir.
 • DB Optimize eklentisini kurarak MySQL databasenizi onarın. Zaman zaman bu işlemi yapmanızda fayda var zira database tabloları bazen bozulabilir ve onarmaya veya uyarlamaya ihtiyaç duyabilir. Bu eklenti gereken işlemi otomatik olarak yapar. PhpMyAdmin aracılığıyla bunu siz elle de yapabilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri benim işimi görmedi. Zaten bazılarını denemiştim. Eklentiler, tema, hosting vs. problem burada değildi. Delirme noktasındayken databasedeki tabloları tek tek incelemeye giriştim. Sitemde çok fazla sayıda yazı ve etiket vardı. 3-4 yıldır da yayında olan bir siteydi. Problemin bu tablolarda olabileceğini düşündüm ancak bunları silmenin bir yolu yoktu zira site içeriğimi oluşturuyorlardı. Derken wp_options tablosu dikkatimi çekti. 12MB civarı bir boyuttaydı. İçerisine baktığımda kalu beladan kalma eklentiler temalar vs ile ilgili dataların olduğu gördüm. Problem işte buradaydı. wp_options tablosu aşırı şiştiği için sitedeki sayfaların açılışında mevcut geçerli ayarlarla ilgili bilgileri bulup çalıştırana kadar çok zaman geçiyordu. Lakin bu tabloyu sıfırlamak da çok kolay olmadı.

wp_options Tablosunu Nasıl Sıfırlarım?

Buradaki yazan adımları uygulamadan önce mutlaka database yedeği alın. Yıllarca verdiğiniz emek 2 tık sonra çöp olur gider. Yedek candır kandır, yedeksiz olmaz.

Bu işi yapan bir eklenti var mı bilmiyorum. Clean Options isimli bir eklenti denedim fakat işe yaramadı. Dolayısıyla size kendi takip ettiğim yolu anlatıyorum.

1. YOL: Eğer yazılarınızı dışa aktar seçeneği çalışıyorsa xml dosyası olarak yazıların çıktısını alın. Bunu Araçlar -> Dışa Aktar seçeneği ile yapacaksınız. Daha sonra PhpMyAdmin üzerinden bütün tablolarınızı kaldırın. Daha sonra site anadizinine geldiğinizde yeni bir kurulum yapıyor gibi sitenizi kurun. Tertemiz kurulumunuzun içine Araçlar -> İçe Aktar özelliğiyle yazılarınızı, etiket ve kategorilerinizi yükleyin. Ben bunu yapamadım çünkü WordPress Dışa Aktar özelliği çalışmıyordu. Sanırım çok fazla yazı ve etiket olduğu için bunu yapamadım.

2. YOL: PhpMyAdmin üzerinden wp_options tablosu hariç tüm tabloları işaretleyip dışa aktarın. Bunu yaparken gelişmiş moda geçerek gzip sıkıştırmayı aktif hale getirin ki işlemi hızlı şekilde yapabilesiniz. Daha sonra tüm tabloları kaldırın. Sitenizin ana dizinine gidip yeni kurulumunuzu yapın. Sonra tekrar PhpMyAdmin üzerinden wp_options hariç tüm tabloları kaldırın. Sadece wp_options kalsın. Daha sonra wp_options’u hariç tutarak aldığınız yedek dosyasını İçe Aktarın. Ben bu şekilde durumu düzelttim.

Önemli Uyarı: wp_options sitenizdeki tüm ayarların barındığı tablodur. Dolayısıyla bunu sıfırlamak tüm ayarları sıfırlamak demektir. Bileşenleriniz, bileşenlerinize ait ayarlar, sitenizde aktif olan tema vs her şey buradadır. Dolayısıyla yedeklemeniz gereken sayaç kodları şu bu vs aklınıza gelen ne varsa bunları yedekleyin.

EK BİR TAVSİYE

Quick Cache Comet Cache eklentisini kullanmanızı öneriyorum. Ancak asıl tavsiyem database ile ilgili. Databasenizi şişiren bir diğer durum da yazılarınıza ait sürümlerdir. Hani bazı yazılara girdiğinizde bu yazıya ait daha yeni bir sürüm vardır diyor ya, işte o. Benimki gibi 1500’ün üzerinde yazı içeren bir sitede bazı yazılarda 2-3 hatta 9-10 sürüm olduğunu düşünürseniz bu deli bir rakam ortaya çıkartır. Ne yapacaksınız? Optimize Database after Deleting Revisions eklentisini kuracaksınız. Bu eklentiyi kullanarak tüm revision, draft, spam vs içerikleri silin. Ben çalıştırdım. Sonuç şöyle oldu:

database optimizasyonuDatabasemin yarısından çoğunu gördüğünüz gibi bu gereksiz şeyler harcıyormuş. Şu an hem sitem hem de ben kuşlar kadar hafifiz. Darısı sizin başınıza. Yine de yapamazsanız siteye yorum bırakarak yardım isteyebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Unutmadan; işlem öncesinde 12MB boyutunda olan wp_options tablosu, şu an sadece 434KB! Sitemdeki tüm ayarları tekrar yaptım ve sorunsuz halde çalışıyor üstelik. 12MB nerde 434KB nerde. Meğer sistemi hamal etmişiz de haberimiz yokmuş! 🙂

25 Yorum

 1. serkan serkan

  kardeşim hakkaten insan cıldırcak gibi oluyor işin içinden cıkamadım skype eklemen mümkünmü ?

  skype : serkan.meral@hotmail.com

 2. Raif Raif

  Merhaba,

  yukarıda yazanların bir çoğunu denedim fakat sonuç sıfır.
  Ben sorunu hem site hem de admin panelde yaşıyorum
  Her ikisi de çok geç açılıyor?

  Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

 3. Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

  Liste halinde verdiğim yöntemlerden ziyade wp_options tablosunu temizlemeniz işe yarayacaktır.
  Yazıda bahsettiğim yolları izleyerek yapabilirsiniz. Eğer yine olmuyorsa iletişime geçin sitenizi bir inceleyelim.

 4. Furkan Uysal Furkan Uysal

  Teşekkürler siber-know.com Sitem İçin Gerçekten Baya Etkili Oldu

 5. Rabia Rabia

  Merhaba, yazınızı okudum. Eklentileri kurdum çalıştırdım. Sitemde 64 MB yük var eklentiyle 1 MB düştü sadece. Çok yavaş ve ben yazılım kısmından hiç anlamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Gerçekten buna ihtiyacım var. Teşekkürler.

 6. ceyhun ceyhun

  Hocam merhaba benim sorunum şu benim sitem ilk kutirdugumds 2 gün sorunsuz çalışıyor daha sonrs çok yavaşlıyor ilkllaki temadan olan birşey bu nasıl çozerim wp opt. Dediğin olayı nasıl duzeltirim

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Bir sitenin yavaşlamış olması sadece site içerisindeki yazılımla veya kullandığınız hosting kalitesiyle ilgili olmayabilir. Özellikle belirli bir süre düzgün çalışıp sonra herhangi bir sebep olmaksızın yabaşlayan siteler farklı şeyleri kontrol etmekte fayda var. Seo çalışmalarında rakiplerinizi geçtiğinizde çeşitli saldırılar alabilirsiniz. Çeşitli DDoS saldırıları yapan kötü niyetli rakipleriniz olabilir. Bunları iyi kontrol etmek ve önlem almak gerekir.

 7. tolga tolga

  merhaba, hocam Optimize Database after Deleting Revisions eklentisinde ”Yazı / sayfa başına tutulacak maksimum – en güncel – revizyon sayısı” 0 yaptığımızda, postların en yeni sürümü mü kalıyor, tam emin olamadığım için sormak istedim.

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Merhaba,

   Evet sadece mevcut yayında olan sürüm kalıyor 0 yaptığınızda. Eski versiyonları tamamen kaldırmış oluyorsunuz. Eski sürümlere ihtiyacınız olabilecek bir durum varsa ona göre ayar yapabilirsiniz.

 8. selçk çar selçk çar

  Merhabalar

  https://www.altincarsisi.com/

  Yaptığımız site çok yavaş çalışıyor, neler yapabiliriz, tavsiyeniz var mı acaba ?

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Eğer hep aynı hızda çalışıyorduysa web sunucunuzun performansıyla alakalı bir problem olabilir. Öncelikle bunu kontrol etmenizde fayda var. Benim bu yazıda bahsettiğim konu normalde hızlı çalışıp bir süre sonra çeşitli sebeplerle yavaşlayan sitelerle ilgili çözüme yönelikti.

 9. Oguz özel Oguz özel

  Merhabalar
  Benim sıkıntımda sizin ile aynı durumda.yeni bir wordpress teması satın alıp standart bir wordpress hostuna yükleme yaptım.yükleme öncesi wordpress kurulumundaki ilk temada geçişler hızlıyken satın aldığım temayı yükledikten sonra sitem anında yavaşlamaya başladı ve dediğiniz gibi uzun bir süre sonra açılmaya başlıyor.

  Satın aldığım temanın kendi içerisinde birçok eklenti, makale, resim, vb şeyler mevcut hatta admin panelinde ekstradan kontrol bölümleride var.

  Acaba bu durumla alakalı bir tahminde bulunabilir misiniz?

  Tahminimce ddos saldırısı olduğu kanısındayım.

  İlginiz için çok teşekkür ederim.

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   İyi günler,

   Her temanın kodlamasına bağlı olarak yaptığı sorgu sayısı birbirinden farklıdır. Kullandığınız tema çok sayıda sorgu çalıştırıyorsa kullandığınız web sunucusu bunu kaldıramıyor olabilir. Eski temanıza dönerek bunu test edebilirsiniz. Eğer eski temanıza veya başka sade bir temaya geçtiğinizde site hızı artıyorsa problem temadan kaynaklanıyordur.

   Site hızını arttırmak için yazı içindeki “Yazar” “Tarih” “Kategori” gibi bilgi alanlarının gereksiz olması halinde kaldırılması dahi tavsiye edilir. Çünkü tüm bunlar birer sorgudur ve sunucunuzun gücüne göre yavaşlamalara sebep olabilir.

   Kolay gelsin.

   • Oğuz özel Oğuz özel

    Cevap için çok teşekkür ederim.

    İyi çalışmalar

 10. yalçın yalçın

  benimde sitemde sorun yoktu ssl sertifika alıp hallettim gereken işlemleri yaparak güvenli hale getirdim ama anasayfam cok geç açılıyor yukarıdaki 2 menüm çok geç geliyor bi yorumunuz var mıdır acaba ? www.bilgilinet.net

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Sitenize baktım fakat ciddi bir yavaşlık göremedim. Biraz geç gelmesi normal olabilir, sunucunun gücü ve ayarlarıyla alakalı olarak. Gerçi yorumu atalı 3 gün olmuş belki de siz çözmüşsünüzdür bilemiyorum. Şu an bir sıkıntı göremedim ben.

   • Yalcin Yalcin

    Hocam ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim..cache eklentisiin ayarlarini birinin tavsiyesi uzerine oynadim cok az da olsa farketti sanirim…birde aunucu olarak ihs kullaniyorum yavasligin temel sebebi bu sanirim cunku bazi sitelerde hakkinda yavas diye ibare geciyor..tasisam seneye diye dusunuyorum fakat tasimayla ilgili hicbir bilgim yok yeni hizmet alacagim sunucu bunu kendisi mi yapiyor bu konuda oneriniz nedir acaba tesekkurler..

    • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

     Taşıma işlemini sizin için yapabilecek firmalar bulabilirsiniz. Hangileri yapar şu an bir fikrim yok. Ben isimtescil olsun ihs olsun domain satışı üzerine kurulu firmalardan hosting alınması taraftarı değilim. Hem fiyat hem performans olarak uygun görmüyorum. Çok da şikayet duydum bununla ilgili. Hosting işi yapan, bu iş için kurulmuş firmaları tavsiye ederim. Turhost, IdealHosting, Netdirekt, SadeceHosting ve bunun gibi firmaları inceleyip kendinize uygun bir hosting alabilirsiniz.

     • Yalcin Yalcin

      Cok tesekkurler hocam…

 11. hakan hakan

  merhaba kardeşim ben bir film site aldım fakat panelde işlem yapamıyorum hiçbir şekilde çok yavaş aldığım kişi videolar attı bana kendisi sıkıntısız çalıştırıyor 8 9 tane pc de denedim yok ama aldığım kişi sıkıntısız giriyor yardımcı olurmusun cevabını beklıyorum

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Eğer herhangi birisi panele girip sorunsuz işlem yapabiliyorsa siteden kaynaklı bir sıkıntı olmadığını söyleyebiliriz. Detaylı incelemek lazım. Skypedan ulaşırsanız uygun bir vakitte bakabiliriz.

 12. Halil ibrahim Halil ibrahim

  Selamun aleyküm hocam ben wordpress site acmak icin dün natro.com dan baslangic hostingi aldim ve icerisine wordpressi sitemi kurdum begendigim bir tema vardi ve temayi yükleyip bazi ayarlamalar yaptim bugun seo isini halledeyim derken bir forum sitesinde yoast seo eklentisi kurulumu kullanimi yazisini okudum ve kurulumu yaptim gerekli ayarlari yapmak icin sitemi google search console ye yuklemek istedim ordanda butun yonergeleri yaptim google bana bi html dosyasi verip hostingime yuklememi istedi ve daha sonra dogruladim yukledim hersey tmm di fakat yukleme islemini yaptiktan 1 saat sonra sitem yavasladi ve ayarlar genel kismina girmek istedigimde bana wordpress.org a dogru bir sekilde iletisim kurulamiyor hatasi verdi suan o hatalar gorunmuyor fakat tema kismina girdigimde bana soyle bi hata veriyor

  https://i.hizliresim.com/V3XDWV.png

  Ve sitemin admin paneli halen yavas calisiyor bi yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim allah razi olsun.

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Bir arkadaş sizin sorununuzla ilgili bir çözüm bulmuş.

   wp-incluldes/class-http.php yi açın
   'timeout' => apply_filters( 'http_request_timeout', 5 ),
   'redirection' => apply_filters( 'http_request_redirection_count', 5 ),

   Bu satırlardaki 5 değerini 30 olarak değiştirin. Daha sonra wp-config.php yi açıp bu kodları ekleyin:
   add_filter('http_api_transports', function()
   {
   return array( 'streams' );
   });

   Sitenizin yavaşlığı da büyük ihtimalle bu problem ile alakalıdır.

 13. Ahmet Ahmet

  Cloudflare geçtikten sonra sitede yavaşlama başladı. Sizce etkisi olabilir mi? Verdiğiniz eklentiyi denicem teşekkür ederim.

  • Ali Yalınkılıç Ali Yalınkılıç

   Evet olabilir. Eğer sitenize gelebilecek bir saldırı riski yoksa ve sadece Türkiye’ye yayın yapıyorsanız -kişisel görüşüm- CloudFlare veya herhangi bir CDN kullanmanızın pek bir anlamı yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir